Klub Szkół UNICEF

ROK SZKOLNY 2020/21

„MOC PREZENTÓW UNICEF” – Projekt na ten rok szkolny

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pomyślmy o dzieciach z różnych stron świata, doświadczonych przez los.

Celem projektu edukacyjnego „Moc Prezentów UNICEF” jest:

  • rozwijanie świadomości dzieci i młodzieży na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się,
  • kształtowanie postawy zaangażowania społecznego,
  • wsparcie działań pomocowych na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

W ramach projektu „Moc Prezentów UNICEF” nasi wychowankowie zapoznania się z działaniami UNICEF na świecie. Poznają historię dzieci z Gwatemali, których życie zmienił huragan. Straciły wszystko, co było im bliskie i znane. Takich historii dzieci, dotkniętych skutkami kataklizmu czy mieszkających w najbiedniejszych regionach bez odpowiednich warunków do życia, są tysiące. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest natychmiastowa pomoc, UNICEF działa od razu. Pomaga, dostarczając produkty humanitarne, dzięki którym dzieci i ich rodziny są bezpieczne i mogą funkcjonować. 

https://www.youtube.com/watch?v=kKDg21M8s1E – Sytuacja dzieci w Gwatemali

UNICEF Polska od 10 lat prowadzi program „Prezenty bez pudła”.

Prezenty bez Pudła to najskuteczniejsza forma pomagania. Chcemy przedstawić Wam, w jaki sposób UNICEF zmienia życie dzieci dzięki tym produktom i zachęcić wszystkich do przyłączenia się do pomocy.

Prezenty bez Pudła | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom

 To my wszyscy zdecydujemy co stanie się naszym Prezentem bez pudła. Może będą to pojemniki na wodę, szkolne plecaki a może pakiet szkolny dla 40 – osobowej klasy.

Weź udział w akcji – zgłoś się do swojego wychowawcy. Zadecyduj o prezencie.

https://www.youtube.com/watch?v=3r804jDHTww&t=7s

Więcej informacji o działalności humanitarnej UNICEF pod linkiem:

https://youtu.be/Zx-HR9G-y_0

W ramach realizacji projektu zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym

„Dzieci z Polski – dzieciom z Gwatemali” 

format prac: A 4 / A3,   Technika dowolna, termin oddania prac 18 czerwca 2021

kategorie wiekowe: klasy 2-3, klasy 4-5, klasy 6-7

ROK SZKOLNY 2018/19

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 m. Artura Oppmana ratują dzieci na świecie!

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki przygotowali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielili najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana
w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektowali i uszyli szmaciane laleczki. Każda z nich miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, 21 stycznia w szkole odbyła się ich wystawa. Na ten dzień przybyli do szkoły rodzice, dziadkowie, opiekunowie. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.

Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

  

 

Pamiętając poprzednią edycję projektu „Wszystkie kolory świata” z ogromną radością przyjęliśmy to zadanie do realizacji. Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego i SAS powstała lista 40 państw, które chcieliśmy bliżej poznać. 3 grudnia2018 r. na godzinach wychowawczych odbyło się losowanie. Od tego momentu już wiedzieliśmy jakie kraje będą bohaterami naszych plakatów i skąd będą pochodziły uszyte lalki. Każdy wychowawca otrzymał linki do filmów i prezentacji na stronach UNICEF. To był pierwszy krok do wykonania plakatów i stworzenia galerii PODRÓŻ PRZEZ KONTYNENTY.

Tydzień później zostały rozdane szablony lalek. Rozpoczęliśmy masowe szycie, którego efektem było 36 pięknych lalek – reprezentantek krajów z całego świata.

21 stycznia w naszej szkole odbył się DZIEŃ WSZYSTKICH KOLORÓW ŚWIATA. Uczniowie ubrali się w stroje  w barwach narodowych wylosowanego kraju. Odbył się kiermasz lalek. Zrobiliśmy galerię uszytych lalek. Przed feriami zagłosowaliśmy na najpiękniejszą według nas lalkę, która będzie naszą reprezentantką w konkursie na projekt najbardziej oryginalnej laleczki. 80 głosami wybraliśmy Ukrainę. Drugie miejsce zdobyła Francja, a trzecie Polska i Somalia.

Zebraliśmy 820 zł, w projekcie wzięło udział 35 klas i oddział przedszkolny

W konkursie Facebookowym naszą szkołę reprezentuje laleczka rodem z Ukrainy. Głosowanie rusza 11 marca. Pamiętajcie o oddawaniu swoich głosów. Zachęćcie rodzinę, przyjaciół i znajomych.

 

ROK SZKOLNY 2017/18

W tym roku szkolnym zgłosiliśmy się do projektu

SPRAW, ABY DZIECI Z SYRII PRZETRWAŁY ZIMĘ 

Głównym celem projektu jest przekazanie uczniom wiedzy na temat sytuacji ich rówieśników żyjących w Syrii. Syria to kraj gdzie od kilku lat trwa wojna. Miliony mieszkańców uciekło, zostało uchodźcami, część została przesiedlona wewnętrznie, a część niestety nie przeżyła tych tragicznych wydarzeń. Życie w kraju, gdzie trwa konflikt nie jest proste. Wojna zmieniła życie dzieci we wszystkich obszarach ich funkcjonowania. 

Na korytarzach naszej szkoły powstały gazetki ze zdjęciami ukazującymi życie w Syrii. Podczas godzin wychowawczych uczniowie zapoznają się z filmami nakręconymi, w ogarniętym wojną kraju, przez polski zespół złożony z pracowników UNICEF Polska oraz Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Roberta Korzeniowskiego w maju tego roku, porozmawiają o sytuacji małych mieszkańców.

W środę odbędzie się dyskoteka andrzejkowa. Samorząd Uczniowski organizuje w trakcie dyskoteki sklepik ze słodkościami i napojami. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na akcję UNICEF „Pomóżmy dzieciom w Syrii przetrwać zimę”.

Jak co roku w naszej szkole odbywa się przedświąteczny kiermasz słodkości, którym zajmuje się  Szkolny Klub Wolontariatu z opiekunem. Przez dwa dni, 5 i 6 grudnia, każdy mógł kupić czekoladowe mikołaje, lizaki i bombki choinkowe. Pieniądze ze sprzedaży zasilą akcję UNICEF.

Raport z akcji:

Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!

1100 zł

698

Projekt „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” to kolejna akcja UNICEF, w której wzięła udział nasza szkoła. Charakter naszej placówki nie pozwolił nam przejść obok niej obojętnie.

Do akcji włączyły się wszystkie klasy  I – VII (30) oraz cztery oddziały przedszkolne. Na korytarzu powstała tematyczna gazetka. W realizacji projektu pomogły nam scenariusze spotkań, filmy oraz prezentacja. Temu problemowi poświęcone zostały godziny wychowawcze w klasach IV-VII oraz zajęcia z wychowawcą w oddziałach przedszkolnych i klasach I –III. Podczas zebrania Samorządu Uczniowskiego ustalono, że pieniądze zebrane ze sprzedaży ciast i napojów podczas dyskoteki andrzejkowej zostaną przekazane na konto akcji. Szkolny Klub Wolontariatu przed świętami Bożego Narodzenia organizuje kiermasz słodkości, który cieszy się  dużym powodzeniem. W tym roku opiekun Wolontariatu wraz ze swoimi podopiecznymi zorganizował drugi kiermasz pod hasłem „ Kup pluszaka dla dzieciaka”. Pieniądze z obu kiermaszów zasiliły akcję UNICEF. Udało nam się zgromadzić 1100 złotych, które zostały wpłacone na konto UNICEF pod koniec lutego.

Bardzo dziękujemy za przygotowanie do realizacji tego projektu. W naszym codziennym życiu często zapominamy, że gdzieś niedaleko jest wojna, w której najbardziej cierpią bezbronne dzieci.

Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275

 im. Artura Oppmana w Warszawie

 

 

ROK SZKOLNY 2016/17   

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

         Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. To także najprostsza metoda, by ratować życie dzieci na wielką skalę. Niestety w niemal 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia. Angola jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią prawie połowę społeczeństwa Angoli. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica, żółta febra, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Angoli, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami.

Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest  projektem edukacyjnym, opracowanym i przygotowanym przez Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Ma na celu uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

W ramach realizacji projektu uczniowie przygotują specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów.

Etapy realizacji projektu:

  • Podróż przez kontynenty
  • Przygotowanie laleczek przez uczniów
  • Wystawa laleczek w szkole
  • Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę” – Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu „Wszystkie Kolory Świata”

Zaraz po ogłoszeniu przez UNICEF projektu „Wszystkie kolory świata” cała społeczność szkolna podjęła decyzję o przystąpieniu do niego.

Realizacja PROJEKTU:

1 etap:

Na zebraniu zespołu SAS i Samorządu Uczniowskiego powstała lista 31 państw, które chcieliśmy bliżej poznać. 21 listopada odbyło się losowanie. Mieliśmy prawie miesiąc, żeby stworzyć plakaty. Wszyscy zaangażowaliśmy się w zbieranie informacji o wylosowanych krajach. Nasze plakaty zostały powieszone na łączniku szkolnym.

2 etap:

12 grudnia zainteresowane osoby odebrały od koordynatora szablon lalki. Lalki powstawały zarówno w zaciszu domowym jak również w szkole na wspólnym szyciu.

3 etap:

16 stycznia podczas zebrania z rodzicami odbył się kiermasz lalek. Zebraliśmy 1250 złotych, które przekazaliśmy na konto UNICEF. W ten projekt włączyły się wszystkie klasy naszej szkoły oraz oddziały przedszkolne.

Przed nami ostatni etap realizacji projektu

4 etap:

Od 10 marca wszyscy użytkownicy Facebooka mogą głosować na wybraną przez siebie laleczkę. Korzystanie z aplikacji konkursowej możliwe jest tylko za pośrednictwem komputerów stacjonarnych lub laptopów.

Każdy może oddać tylko jeden głos.

Oddanie głosu odbywa się poprzez kliknięcie oznaczonego miejsca do oddania głosu pod zdjęciem. W celu oddania głosu na wybraną laleczkę należy wpierw powiększyć zdjęcie, a dopiero później oddać głos klikając pod zdjęciem laleczki. Liczba głosów pod zdjęciem oznacza sumę dotychczas oddanych głosów na daną laleczkę

Konkurs wygrywa ta szkoła, na laleczkę której zostanie oddanych najwięcej głosów.

Nagrodą w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę jest koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole

Naszą szkołę reprezentuje:

Zapraszamy do głosowania

 Po zakończonym projekcie do Organizacji UNICEF został przesłany raport:

raport z akcji:

Wszystkie Kolory Świata – IV edycja

1250 zł

665

Zaraz po ogłoszeniu przez UNICEF projektu „Wszystkie kolory świata” cała społeczność szkolna podjęła decyzję o przystąpieniu do niego. Na zebraniu zespołu SAS i Samorządu Uczniowskiego powstała lista 31 państw, które chcieliśmy bliżej poznać. 21 listopada odbyło się losowanie. Mieliśmy prawie miesiąc, żeby stworzyć plakaty. Wszyscy zaangażowaliśmy się w zbieranie informacji o wylosowanych krajach. Nasze plakaty zostały powieszone na łączniku szkolnym. 12 grudnia zainteresowane osoby odebrały od koordynatora szablon lalki. Lalki powstawały zarówno w zaciszu domowym jak również w szkole na wspólnym szyciu. 16 stycznia podczas zebrania z rodzicami odbył się kiermasz lalek. Zebraliśmy 1250 złotych, które przekazaliśmy na konto UNICEF. W ten projekt włączyły się wszystkie klasy naszej szkoły oraz oddziały przedszkolne. 

Szkoła otrzymała certyfikat